Renault 15 bin aracını geri çağırıyor.

Fransız otomobil şirketi , 15 bin taşıtını değerleriyle alakadar düzenleme için geri çağırıyor.

Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Segolene Royal, yöntem komisyonun incelemesinden sonra şirketin 15 bin taşıtını motorların tekrar düzenlenmesi için geri çağıracağını ifade etti.

MOTOR DÜZENLEMELERİ YAPILACAK

RTL Radyosu’na konuşan Fransız Bakan, yapılan karbondioksit (CO2) ve azot oksit (NOx) testinin, Renault kanatından verilen değertlerinin gerçekle uyuşmadığını gösterdiğine vurgu yaptı. Bu nedenle Renault’un, 15 bin taşıtını satıştan önce motor düzenlemeleri için geri çağıracağı kaydedildi.

Royal yaptığı açıklamada, ”Renault, tüm iklim şartlarında filitre sisteminin çalıştığını doğrulatmak ve doğru biçimde ayarlamak için 15 bin taşıtını geri çağıracağını taahhüt etti.” cümlelerini kullandı.

YARIM GÜNDE TAMİR EDİLECEK

Yeni piyasaya sürülen araçların standartları karşılaması gerektiğine dikkat çeken Segolene Royal, motorun standartlara göre doğru biçimde ayarlanmasının yarım gün alacağını aktardı. Standartları aşan diğer markaların olduğunu da aktaran Fransız Bakan, bu şirketlerin yöneticilerinin de komisyonda ifade vereceğini kaydetti. Bakan, marka isimleri ile alakadar ise bilgi vermedi.

Pazartesi günü bağımsız bir yöntem komisyon kanatından yapılan incelemede, şirketin emisyon dşayetlerinin normalin üzerinde olduğu aktarılmıştı. Fransız otomobil üreticisi Renault araçlarındaki emisyon dşayetlerini düşürmek için çalışma yapacağı konusu ile ilgili Fransız hükümetine söz vermişti.

Fransız hükümeti, geçen yıl patlak veren Volkswagen skandalı sonrası Fransız şirketleri için yöntem komisyon kurulmasına karar vermişti. Yapılan incelemelerde de Renault araçlarında karbondioksit ve azot oksit değerlerinin standartların üzerinde olduğu ortaya çıkmıştı. Geçen hafta da emisyon ölçümlerine hile karıştırıldığı yönünde açılan tahkîkat kapsamında Renault’un Fransa’daki bazı tesislerine baskın yapılmış, bazı çalışanların bilgisayarlarına da el konulmuştu.

Bir Cevap Yazın