Motor Yağı Değiştirmek İçin Gerekenler ve Aşamalar

motor-yagi-degisimi

Araç motorlarının ömürleri, sağlıklı çalışmaları ve performansları açısından yağlama sistemi son derece büyük bir önem taşımaktadır. Yağlama sistemindeki yağın yetersiz veya eski olması durumunda motor parçaları içerisinde aşınma olabilmekte ve buna bağlı olarak da oldukça büyük hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Hareket halinde böyle bir arızanın meydana gelmesi durumunda ise ölümcül kazalar ortaya çıkabilmektedir.

için ilk olarak araca uygun yeterli miktarda yağın ve yine aynı şekilde uygun bir yağ filtresine ihtiyaç duyulur. Değişim işlemi için ise ayarlı pense, büyük bir drenaj kabı ve temiz bez gerekmektedir. Gerekli malzemeler temin edildikten sonra araç içerisindeki yağı boşaltmak için ilk önce aracın kullanılması ve aracın uygun sıcaklığa gelmesi sağlanmalıdır. Daha sonra boşaltma işlemine başlanmalıdır. işlemi bittikten sonra ise yağ filtresini çıkartıp yenisiyle değiştirmeyi unutmayın.

de tamamlandıktan sonra temiz motor yağını aracınıza eklemeye başlayın. Tüm aşamaları eksiksiz ve düzgün bir şekilde yaptığınıza emin olmanız gerekmektedir. Araçlar için yağ sisteminin önemi diğer birçok sistemden daha üst sıralarda yer almaktadır.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın