Kış Aylarında Gizli Buza Dikkat

Kış Aylarında Gizli Buza Dikkat

Ülkemiz genelinde sürüşe oldukça elverişli havalarda ve yollarda bile birçok kaza meydana gelirken, son derece olumsuz hava şartlarında kazaların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre trafik kazalarında dünyada lider konumda bulunduğumuz da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Özellikle kar yağışıyla birlikte soğukların arttığı şu günlerde yola çıkacak olan kişilerin olukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde istenmeyen durumların ortaya çıkabilme ihtimali son derece yüksektir. Kış aylarında birçok sürücünün büyük zorluk yaşadığı durumları kazalara sebebiyet vermektedir. Kış aylarında buzlanmalara karşı yapılan en yanlış uygulama sürücülerin araçlarının lastiklerinin havalarını indirmeleridir. Havası inen lastikler yerle daha çok temas edeceğinden buz üzerinde daha rahat bir kayma meydana gelmektedir.

Bu sebepten dolayı sürücülerin lastik havalarını normal seviyenin altına düşürmemeleri gerekmektedir. seviyesini düşürmenin yanı sıra yapılan bir diğer hata ise kayma durumunda fren kullanılmasıdır. Buz üzerinde aracın kaymaya başlamasıyla birlikte fren kullanmak durumu daha da kötü hale getirecektir. Böyle bir durumda yerine daha soğuk kanlı davranarak aracı kontrol altında tutmaya çalışmak gerekmektedir. Gaz pedalına yumuşak bir şekilde basılmasıyla birlikte kontrol kolaylıkla sağlanabilecektir.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın