Hangi Devirde Vites Değiştirilir

hangi devirde hangi vites

Eski model araçlarda hatırlanacağı üzere vites değişiklikleri genel olarak motor sesine ve hıza göre yapılmaktaydı. Günümüzde üretimi yapılan ve üzerinde birçok teknolojik donanımı barındıran manuel şanzıman sistemine sahip araçlarda vites değişikliklerinde göstergeleri baz almak gerekmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle motoru yormamak ve için vites değişikliklerinin doğu devir aralıklarında yapılması gerekir.

Vites devir aralıklarının belirlenmesinde birçok değişken yer almaktadır. Aracın güç sisteminde yer alan motorun hacmi, motor tarafından üretilen güç ve tork değerleri devir belirlemede büyük bir rol oynamaktadır. Fakat genel olarak nde yakıt tüketimini azaltmak için özellikle alt devirlerde düşük viteslerde kullanmak aracı maksimum tork değerlerine çıkaracak ve buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artacağından dolayı aracın maksimum güç değerlerine çıkmasına izin vermeden vites büyütme işleminin yapılması gerekmektedir.

Yakıt tüketimi ve motor ömrü konusunda devir ve vites değişikliği zamanı haricinde bakımların zamanında yapılması da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Periyodik bakımların yapılması durumunda her hangi bir sıkıntı yaşamadan araçlar uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın