Fren Balatalarının Ömrü

fren-balata

Araçlarda durma ve yavaşlama için hayati öneme sahip olan fren sistemlerinin en önemli parçaları balatalardır. Balatalar araçların yavaşlamasını sağlamakta ve sürekli olarak sürtündüklerinden dolayı zaman içerisinde yıpranmaktadırlar. sorusuna kesin ve net bir cevap vermek yanlış olacaktır.

Fren balatalarının ömürleri araçların ve frenlerin kullanım sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra araçların kullanıldığı yol durumları da fren balatalarına direk olarak etki etmektedir.

tam olarak belli olmasa da uzmanlar tarafından her 10 bin ve 15 bin kilometre aralığında kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Sık kullanımlarda ise bu kilometreye kadar beklenilmeden gerekli kontrollerin yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Bunların haricinde frenlerin tutma konusunda her hangi bir verimsizliğin fark edilmesi durumunda zaman kaybetmeden servisinize gidip frenlerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Araçta frenler hayati bir önem taşıdığı için gerekli olan önemin verilmediği taktirde sonuç ölümcül kazalara kadar gidebiliyor.

Tüm bunların yanı sıra balata seçiminde ise orijinal ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Güvenilir olmayan balataların çok daha kısa bir süre içerisinde ömürlerini tamamladıkları görülmektedir.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın