ESP Nedir – Nasıl Çalışır

Araçlarda uygulanan teknolojik donanımlar sayesinde güvenlik sistemlerinde büyük bir gelişme yaşandığı görülmektedir. Özellikle son yıllarda üretilen araçların güvenlik donanımlarının standart olarak sunulması markaların güvenlik konusuna ne derece önem verdikleri görülmektedir.

Otomobillerde bulunan güvenlik sistemlerinden ESP sürüş kararlılığını ve dengeyi sağlamaktadır. ABS ve ASR ile ortak çalışan bu sistemi ayrı bir güvenlik donanımı olarak düşünmek yanlış olacaktır. na baktığımızda aslında sistemin sürüş esnasında arka planda faal olduğu görülecektir.

 

ESP genel olarak aracın beklenmedik anlarda meydana gelen tehlikeli durumlara korunması için kullanılmaktadır. Diğer sistemlerden alınan verilerin işlenmesi sonucu devreye giren sistem sayesinde aracın dengeden çıkması engellenmekte ve aracın kontrolü ESP sistemiyle desteklenmektedir. Sürücünün gitmek istediği yöndeki arka tekere otomatik fren uygulanarak aracın buırun kısmı yolda tutulur.

ESP Sistemi Nedir

ESP’nin açılımı ‘Electronic Stability Program’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemi araçta denge ve kararlığı sağlayan güvenlik donanım olarak tanımlayabiliriz. ESP’nin içerisinde bulundurduğu komponentleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Tekerlerde hız algılayıcıları
– Yanal algılayıcı
– Fren basınç algılayıcısı
– Elektronik kontrol devresi

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın