En Az Yakan Dizel Araç Hangisi

Günümüzde özellikle sürekli olarak araçlarını kullanmak zorunda olan kişiler için dizel araç tavsiye edilmesi yakıt tasarrufu açısından oldukça mantıklı olacaktır. Dizel araçlar sahip oldukları özellikler gereğince benzinli otomobillere oranla daha az yakıt tüketmekte ve ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına bakıldığında dizelin benzine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir.

2015-fiat-panda-yakit-tuketimi

Fiat’ın küçük sınıf aracı Panda sahip olduğu 1.3 litrelik multijet dizel motoruyla yakıt tüketiminde oldukça avantajlı olup Avrupa’nın en çok tercih edilen modelleri arasında yer almaktadır. Fabrika verilerinde aracın ortalama kullanımda 100 kilometrede ortalama 3,5 litre yaktığı görülüyor.

citroen-c3-dizel-fiyatlari

Fransız firma Citroen tarafından üretilen C3 modelinin 1.4 HDI dizel versiyonu 100 kilometrede 3.4 litre yakmaktadır. Bunun yanı sıra araç sahip olduğu modern tasarımı ve teknolojik donanımıyla da dikkat çekiyor.

2015-vw-polo-yakitlari

Bluemotion motor teknolojisinin kullanıldığı VW Polo modelinde görev alan 1.2 litrelik turbo beslemeli dizel motor ortalama kullanımlarda 100 kilometrede 3.4 litre yakıyor.

En az yakan dizel araçlarda ilk 3 sırada yer alan Fiat Panda, Citroen C3 ve VW Polo modelleri hem şehir içi hem de şehir dışında sağladığı yakıt tasarrufuyla dikkatleri çekmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın