Baskı Balata Ne Zaman Değiştirilir

Otomobillerimizde problem olmasını istediğimiz en son parçalar balatalardır. Balatalarda meydana gelen problemler sonrasında büyük maddi kayıplar yaşanmaktadır. Ayrıca bu problemlerin çözümleri de oldukça zaman almaktadır. Araç üzerinde farklı balatalar bulunmaktadır. Bu yazımızda baskı balata adı verilen hakkında bilgiler yer almaktadır.

Otomobillerde değişimlerinin belirli zamanları olan parçalardan farklı olarak baskı balata değişimi için kesin bir zaman belirlemek mümkün değildir. Bu balataların değişim süreleri tamamıyla otomobil sahibinin sürüşüne göre değişmektedir. Yapılan teknik araştırmalar sonucunda sorusuna verilebilecek net bir cevap olmamasına karşın zamanı etkileyen faktörler ortaya çıkarılmıştır. İlk olarak aracın yük durumu, kullanım şekli ve trafik durumu balataların aşınma zamanlarını direk olarak etkilemektedir.

Sürücülerimizin sıklıkla yaptıkları bir hata ise baskı balataların ömürlerini oldukça kısaltmaktadır. Basklı balata sistemleri en küçük baskıyı bile hissedebilirler. Bu sebepten dolayı ayağını sürekli olarak debriyajda tutmayı alışkanlık haline getirmek baskı balatalara büyük zarar verecektir. Kullanılmadığı zamanlarda özellikle uzun yol seyahatlerinde kesinlikle ayağınızın debriyaj üzerinde durmaması gerekmektedir.

tofaş baskı balata fiyatları

Popüler Başlıklarımızdan Bazıları:

  • baskı balata ne zaman değişir

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın