Baskı Balata Kaç Kilometrede Değişir?

baski-balataManuel ve yarı otomatik şanzıman sistemlerinde yer alan baskı balataların diğer otomobil parçalarında olduğu gibi belirli bir zamandan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Limitlerin zorlanması ve baskı balatanın işlevini yitirmesi halinde şanzımana dahi zarar verilebilmekte ve beklenmeyen maddi hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı üretici firmanın verdiği limitlere mutlaka dikkat edilmelidir.

 

Her araç için farklı bir değer verilebilse de genel olarak bakıldığında baskı balataların genel olarak 60 bin ile 75 bin kilometre arasında değiştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Baskı balata değişim zamanı araba modeline göre farklılık gösterse de otomobil sahiplerinin sürüş tarzlarına göre de farklılık gösterebilmektedir. Özellikle normal seyir sırasında ayakların sürekli olarak debriyaj üzerinde tutulmasının baskı balata ömrünü ciddi derecede kısalttığı bilinmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı hem şehir içi hem de şehir dışı kullanımlarda ayağın uzun süreli olarak debriyaj üzerinde kalmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde hem baskı balataların ömrü kısalmakta hem de beklenmedik maddi masraflar ortaya çıkabilmektedir.

Debriyaj Balatası

Debriyaj Balatasıaskı

 

Popüler Başlıklarımızdan Bazıları:

  • baskı balata de değişir
  • baski balata kaç binde değişir
  • baskı balata ömrü kaç km
  • motosiklet debrej balata kaç km de biter

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın