Araba İlk Çalışırken Kayış Sesi Gelmesinin Sebebi

Otomobil motorlarında farklı kayışlar yer almakta olup kayışlarda zaman içerisinde meydana gelen yıpranmalar sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.

Genel olarak ilk çalıştırmada gelen kayış sesinin sebebi olarak kayışların boyut olarak daha büyük veya daha küçük olması olarak belirtiliyor. Özellikle kışın soğuk havalarda kayışların büzüşmesinden dolayı ilk çalıştırmada ses gelmekte ve aracın ısınmasından sonra sesin geçtiği görülmektedir.

Ses triger kayışından gelebildiği gibi kayışından da gelebilmektedir. Birçok usta tarafından geçiştirilen bu problemin ihmal edilmemesi gerektiği konusunda uyarılar yapılmaktadır. Eski model araçlarda kayış sesinin radyatör kayışından gelebileceği de belirtilmektedir.

Arabadan Kayış Sesi Gelmesi

Arabadan Gelmesi

 

Nadiren olsa da gelen sesin rulman ve ön takımdan da gelebileceği ifade ediliyor. Kayıştan kaynaklanan problemlerde genel olarak düşük maliyetlerle çözüm bulunabilirken rulman veya ön takımdan kaynaklanan problemlerde ciddi miktarlarda maddi masraflar çıkabilmektedir. İhmal edildiği taktirde yaşanan problem büyüyebilmekte ve hasarın maddi değeri de artalabilmektedir.

Yetkili servisler tarafından kayış sesinin neden kaynaklandığı tespit edilmekte ve gerekli müdahaleler profesyonel olarak yapılmaktadır.

Popüler Başlıklarımızdan Bazıları:

  • hundai sabah calisinca vicvicdiye ses geliyor sebebi nedir
  • araba calısıtıktan sonra konsolda ses gelmesi
  • arabam çalışmıyor ne yapmalıyım sebebi ne

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın