Araba Devirli Nasıl Kullanılır?

Manuel-Vites-Degistirme

Manuel şanzımana sahip otomobillerde aracın devirli kullanılması gerekir. Günümüzde birçok kişinin arabanın devirli bir şekilde nasıl kullanılacağı bilmediği görülmektedir.

Otomobillerin verimli ve sağlıklı bir şekilde yol alabilmesi için motor devrine göre vites değiştirilmesi gerekiyor.

Otomobil üreticileri tarafından araçların rahat bir şekilde devirli kullanılabilmesi için devir saati göstergesi araçlara yerleştirilmektedir.

Vites Hangi Devir Aralığında Atılır?

Araçların motor özellikleri farklılık gösterse de genel olarak motor devri göstergesi 2.500 ile 3.000 aralığına geldiğinde vites değiştirilmesi tavsiye edilir.

Otomobillerin manual kitapçıkların hangi devir aralıklarında vites değiştirilmesi gerektiği ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

Manuel-Sanziman

Devre Göre Vites Büyütme

Araç hızlandıkça motor devri de yükselmekte ve 2.5000 – 3.000 aralığında vitesin yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde motor zorlanmakta ve yakıt tüketiminin artmasının yanı sıra motora da zarar verilmektedir.

Devre Göre Vites Küçültme

Vites büyültme işleminde olduğu gibi vites küçültmenin de devir saatine göre yapılması gerekiyor. Ortalama değer olarak motor devrinin 1.500 – 2.000 aralığına gerilediği anda vitesin küçültülmesi gerekmektedir.

Devire-Gore-Vites-DegistirmeArabanın Devirsiz Kullanılması

Devir saatini dikkate alınmadığı durumlarda yakıt tüketim değerlerinin arttığı görülürken uzun vadede motorun zarar gördüğü de dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu sebepten dolayı konunun uzmanları tarafından her daim aracın devirli kullanılması gerektiği konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Özellikle  yakıt tüketimi konusunda tasarruf etmek isteyen araç sahiplerinin devirli araç kullanımı konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Yakıt tüketimiyle birlikte motor bakım giderlerinin de aynı oradan düşeceği belirtilmektedir.

hangi-devirde-hangi-vites1

Popüler Başlıklarımızdan Bazıları:

  • devirli araba nasıl kullanılır
  • arabada devirli kullanim nasil olur
  • ısuzi dmakx kaç devirle kullanilır
  • Manuel otomobil nasıl kullanılır

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın